Wiele osób odmawia sobie picia kawy w obawie przed jej negatywnym wpływem na zdrowie serca. Badania wskazują jednak, że w przeciwieństwie do czystej kofeiny, kawa jest dla nas bezpieczna. Zapraszam do dokładniejszego wyjaśnienia tematu w dalszej części artykułu.
Czysta kofeina może podnosić ciśnienie o kilka (5-8) mm Hg zaraz po spożyciu, co może utrzymywać się około 3 godzin. Kawa natomiast powoduje mniejszy i krótszy jego wzrost, co więcej, codzienne jej picie powoduje, iż jest on jeszcze mniejszy lub całkowicie znika. W związku z tym, picie jej może ewentualnie być przeciwwskazane u osób z bardzo dużym nadciśnieniem lub w niektórych skrajnych sytuacjach. Natomiast wzrost ten jest na tyle mały że nawet przy umiarkowanym nadciśnieniu nie powinien sam w sobie być bardziej niebezpieczny niż np. wejście po schodach lub odrobina truchtu. Dlaczego? Aktywności te mogą podnieść nasze skurczowe ciśnienie o 10-40 mm Hg, podobnie jak jazda na rowerze lub pływanie. Jeśli więc te aktywności nie są dla nas przeciwwskazane i niebezpieczne ze względu na wzrost ciśnienia, dużo niższy potencjalny wzrost spowodowany wypiciem kawy również nie będzie.
Ze względu na przyzwyczajenie naszego organizmu, jeśli regularnie pijemy 1-3 kawy dziennie prawdopodobnie nie odczujemy nawet tego drobnego efektu. Spójrzmy na kilka źródeł naukowych.
- W metaanalizie z 2011 roku sprawdzono wpływ kawy na ciśnienie osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem. Wyniki wykazały, że osoby pijące kawę nie miały zwiększonego ciśnienia w stosunku do grupy na diecie bez niej lub też pijących kawę bezkofeinową. Ciśnienie natomiast chwilowo podnosiło spożywanie samej kofeiny (nie w kawie). W badaniu naukowcy podsumowali:
„Obecne dowody nie potwierdzają związku między długotrwałym spożywaniem kawy a podwyższonym ciśnieniem krwi lub między nawykowym spożywaniem kawy a zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych u osób z nadciśnieniem tętniczym”
- W innym przeglądzie badań RCT oraz kohortowych z 2012 roku naukowcy postanowili natomiast odpowiedzieć na pytanie – czy picie kawy u zdrowych osób może doprowadzić do nadciśnienia. I to badanie również nie wykazało istotnej różnicy zarówno w chwilowym skoku ciśnienia jak i szansy na rozwój nadciśnienia.
Zastanawiać się możemy zatem – dlaczego kofeina podnosi ciśnienie a kawa miałaby tego nie robić? Moim zdaniem jest to możliwe z tego względu, że w kawie są setki innych aktywnych związków chemicznych oddziałujących na nasze ciało, w tym antyoksydantów znanych z poprawy kondycji naczyń krwionośnych. Zawiera również potas i magnez działające hipotensyjnie.
Możemy też zauważyć, że przewija się informacja o tym, że ciśnienia nie podnosi kawa którą spożywamy regularnie. Może to być spowodowane adaptacją naszego organizmu. Jeśli zatem mieliśmy przerwę w piciu kawy w obawie o nasze ciśnienie i chcielibyśmy do niej wrócić, zacznijmy od 1 kawy dziennie przez parę tygodni, a dopiero później wprowadźmy więcej filiżanek w razie takiej potrzeby.
Źródła:
1 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21880846/
2 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23032138/
3 – Jerzy Głuszek, Teresa Kosicka – Klinika i Katedra Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – “Wpływ kawy, herbaty, kakao na ciśnienie tętnicze i układ sercowo-naczyniowy”
4 – Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/woman-drinking-on-teacup-fH55IFx6kXE?utm_content=creditShareLink&utm_medium=referral&utm_source=unsplash