Baner Vital Vibes
Baner Vital Vibes
Zdjęcie Łukasz Dębiec
Hej, z tej strony
Łukasz Dębiec
Jestem zielarzem i naturopatą. Miło Cię widzieć na mojej stronie ;)

Naturalna i skuteczna profilaktyka serca – Głóg

Głóg (Crataegus monogyna L., Crataegus oxyacantha L.) jest rośliną tradycyjnie stosowaną w chorobach serca, a jego użycie sięga nie tylko Europy, ale również Azji. Dzisiaj opowiem wam o jego skuteczności i działaniu w profilaktyce układu sercowo-naczyniowego.

Działanie głogu

W kilku klinicznych badaniach odnotowano obniżenie ciśnienia zarówno skurczowego jak i rozkurczowego. Ponadto, głóg powoduje zmniejszenie obwodowego oporu naczyniowego – może to być spowodowane delikatnym działaniem antyagregacyjnym. Zalecany jest również w początkowych stanach choroby niedokrwiennej serca – działa przeciwskurczowo na naczynia wieńcowe zwiększając przepływ krwi oraz ilość tlenu dostarczanego do mięśnia sercowego.

Głóg działa delikatnie inotropowo dodatnio, co oznacza, że zwiększa siłę skurczu serca, sprawiając, że pracuje ono bardziej efektywnie. W połączeniu z jego działaniem przeciwarytmicznym, sprawia on, że serce pracuje ogólnie stabilniej. W związku z tym w licznych badaniach na osobach z niewydolnością krążenia, odnotowano poprawę parametrów takich jak duszność wysiłkowa, tachykardia, zmęczenie. Głóg działa też w pewnym stopniu uspokajająco na nerwy oraz rozkurczowo, dzięki czemu szczególnie poprawia nastrój osób u których nadciśnienie może być częściowo spowodowane stresem.

Działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne – jak czytamy w jednym badaniu : choroby sercowo-naczyniowe są związane z zaburzeniami strukturalnymi i funkcjonalnymi w mitochondriach serca. Mitochondria produkują 95% energii niezbędnej do funkcjonowania serca. Alkoholowy ekstrakt z głogu w preterapii utrzymywał stan przeciwutleniający mitochondriów i zapobiegał uszkodzeniom peroksydacyjnym lipidów w mitochondriach. Ponadto ekstrakt z głogu zmniejszał ilość prozapalnych cytokin, co prowadziło do zmniejszenia poziomu stanu zapalnego w obrębie serca. Głóg zawiera też liczne flawonoidy i procyjanidyny o działaniu przeciwwolnorodnikowym.

Poprawa profilu lipidowego – Wiele badań przeprowadzonych na zwierzętach dowiodło działanie hipolipidemiczne. Głóg obniżał stężenie cholesterolu całkowitego, LDL oraz trójglicerydów, jednocześnie podnosząc poziom korzystnej frakcji HDL. (nie wiem dlaczego nie zrobiono jeszcze większych badań na ludziach w tym temacie..)

Dawkowanie i przeciwwskazania

Jako środek wzmacniający, profilaktyczny i rozluźniający pijemy 1-2x dziennie szklankę naparu z 1 łyżki lub 1 torebki (2g) suszonych kwiatów głogu (w surowcu znajdują się też przykwiatowe liście, żebyście się nie zdziwili). W aptekach dostępne są też krople zawierające wyciągi alkoholowe oraz wyciągi suche z kwiatów lub owoców, które stosujemy zgodnie z etykietą. Polecam kupić taką herbatkę w aptece jako lek roślinny lub zioło ekologiczne w internecie (albo oczywiście zebrać samemu). Te spożywcze herbatki w markecie są wątpliwej jakości.

“Jak dotychczas, nie odnotowano istotnych działań niepożądanych, z wyjątkiem występujących niekiedy nudności, zawrotów i bólu głowy oraz kołatania serca” Głóg jest zatem bardzo bezpiecznym surowcem, jednak teoretycznie nie jest wskazany dla kobiet w ciąży z powodu braku wystarczających badań nad jego bezpieczeństwem w tym kontekście.

Źródła :
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3891531/
http://www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-1-024.pdf
– Lamer-Zarawska, E., Kowal-Gierczak, B., & Niedworok, J. (2014). Fitoterapia i Leki Roślinne. PZWL, s. 200-204.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na moich profilach:

Może też Cię zainteresuje...

Żmijowiec zwyczajny w ziołolecznictwie

Żmijowiec zwyczajny – Echium vulgare L. – roślina o działaniu regenerującym tkanki, rozluźniającym, przeciwbólowym i nie tylko

Czytaj dalej
Rola witaminy D w nadciśnieniu

Kolejne zastosowanie witaminy D – okazuje się, że może być ona kluczowa również w rozwoju […]

Czytaj dalej
Picie kawy przy nadciśnieniu

Wiele osób odmawia sobie picia kawy w obawie przed jej negatywnym wpływem na zdrowie serca. […]

Czytaj dalej
Nauka potwierdza – dziurawiec lepszy od standardowych leków na depresję!

Dziś przyjrzymy się użyciu dziurawca zwyczajnego w zaburzeniach lękowych oraz depresji. Surowiec ten doczekał się […]

Czytaj dalej
Październik – wyjątkowy czas na zbiór korzeni roślin leczniczych

Na początku jesieni zbierać możemy korzenie i kłącza wielu roślin leczniczych, ponieważ w tym czasie […]

Czytaj dalej
Glicyna i NAC w poprawie jakości życia i zdrowia osób starszych

Dodatek glicyny i N-acetylocysteiny (GlyNAC) u osób starszych poprawia niedobór glutationu, stres oksydacyjny, dysfunkcję mitochondrialną, […]

Czytaj dalej
Jakie zioła zbierać w sierpniu?

Top 5 często występujących i użytecznych ziół, które możesz zebrać w sierpniu! W sierpniu zdatnych […]

Czytaj dalej
Ile jajek można jeść dziennie?

Wokół jajek narosło tyle pytań – czy podnoszą cholesterol, czy są zdrowe, czy można jeść […]

Czytaj dalej
Czy mogę słodzić napary ziołowe miodem? Czy podgrzewanie niszczy miód?

Kiedy możemy podgrzewać miód, a kiedy stosować go na zimno? Czy możemy posłodzić napary ziołowe […]

Czytaj dalej