Kolejne zastosowanie witaminy D – okazuje się, że może być ona kluczowa również w rozwoju i leczeniu nadciśnienia tętniczego. W tym artykule omawiamy badanie przeglądowe z 2019 roku które rozwija ten temat.
“Witamina D, jako naturalny lek, jest znana z regulacji homeostazy wapnia i fosforanów. Jednak obfite badania wykazały, że witamina D odgrywa również regulacyjną rolę w autoimmunologii, zapaleniu, angiogenezie i aktywności komórek naczyniowych. Ponieważ receptor witaminy D (VDR) jest szeroko rozpowszechniony w komórkach śródbłonka naczyniowego, komórkach mięśni gładkich naczyń i kardiomiocytach, rola witaminy D i VDR w nadciśnieniu spotkała się z szerokim zainteresowaniem. Nadciśnienie to choroba o wysokiej częstości występowania i dużym ryzyku sercowo-naczyniowym.”
W tym fragmencie badacze opisują rolę witaminy D w organizmie. Zwróćmy uwagę, że spora ich część ma związek z układem sercowo naczyniowym. Wyjaśnijmy sobie użyte tutaj frazy. Rola w autoimmunologii i zapaleniu oznacza, że witamina D, może zmniejszać nasilenie procesów zapalnych, które to w obrębie naczyń krwionośnych zaburzają ich elastyczność i prawidłowe funkcjonowanie. Angiogeneza i aktywność komórek naczyniowych, oznacza m.in. proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych i prawidłowego ukrwienia tkanek. Wskazują również, że receptory witaminy D (czyli komórki do których witamina ta przyłącza się aby wywołać jakiś efekt) znajdują się w dużej części w śródbłonku naczyń krwionośnych, a więc tam znajduje się istotny obszar jej działania.
“W ostatnich latach zarówno badania kliniczne, jak i eksperymenty na zwierzętach wykazały, że witamina D odgrywa regulacyjną rolę w obniżaniu ciśnienia krwi (BP) poprzez hamowanie aktywności układu renina-angiotensyna-aldosteron, modulowanie funkcji ściany naczyniowej i redukcję stresu oksydacyjnego w naczyniach. Coraz więcej danych sugeruje, że niedobór witaminy D wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w nadciśnieniu, nawet krótkotrwały niedobór witaminy D może bezpośrednio podnosić BP i sprzyjać uszkodzeniu narządów docelowych.”
Tutaj teoria przekłada się na praktykę – wiele badań pokazuje, że witamina D obniża ciśnienie krwi, a jej niedobór zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Warto podkreślić, że niedobór ten dotyka bardzo wielu Polaków – szacuje się, że jej niedobór lub suboptymalne wartości ma nawet 90% z nas. Jeśli nie spędzasz dużo czasu na słońcu gdzie witamina ta jest wytwarzana przez skórę, to prawdopodobnie należysz do tej grupy i powinieneś mocno zastanowić się nad jej suplementacją. Badacze podsumowali swoją pracę stwierdzeniem :
“Ze względu na wysoką korelację między witaminą D a nadciśnieniem, terapia suplementacyjna witaminą D może być nowym spojrzeniem na leczenie nadciśnienia.”
Źródła :
– https://unsplash.com/photos/a-woman-in-a-bikini-laying-on-the-beach-MqmRyDclfkc
– https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31389312/
– https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C399291%2Cekspert-ponad-90-proc-polakow-ma-niedobory-witaminy-d.html